Ρόμα

Έρχεται από σπουδαία νίκη (1-2) μέσα στο στάδιο Νταλ' Αρα, χάρη στο γκολ του Τζέκο στο 94ο λεπτό κι ενώ δέκα λεπτά νωρίτερα η Ρόμα είχε μείνει με παίκτη λιγότερο. Οι τζιαλορόσι είχαν πάρει το προβάδισμα με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Κολάροβ αλλά ισοφαρίστηκαν άμεσα, αρνητικό βέβαια πως για ακόμα ένα παιχνίδι δε μπόρεσαν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους. Σημαντική ώθηση στη ψυχολογία τους βέβαια έφερε η νίκη και κυρίως ο τρόπος που αυτή ήρθε, μένει να σταθεροποιήσουν την απόδοση τους και να πάρουν την πρώτη νίκη σε ντέρμπυ φέτος αφού απέναντι στη Λάτσιο απέτυχαν.

Τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Μαντσίνι.

Bet Info - Ρόμα

4/4 γκολ/γκολ μετράει η Ρόμα φέτος στο πρωτάθλημα.

Αταλάντα

Έχοντας φρέσκια τη συντριβή στο Ζάγκρεμπ στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ, η Αταλάντα υποδέχτηκε στην ουδέτερη Πάρμα τη Φιορεντίνα και μπήκε νωθρά αφήνοντας την πρωτοβουλία στους φιλοξενούμενους. Οι βιόλα δίκαια σκόραραν δύο φορές αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι μπεργκαμάσκι βρήκαν το σθένος αρχικά να μειώσουν εξ επαφής με τον Ίλισιτς και στο 94' να ''κλέψουν'' το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) με τη σουτάρα του Καστάν. Mέτριο το ξεκίνημα του συγκροτήματος του Γκασπερίνι στο πρωτάθλημα, όμως είναι κάτι που μάλλον συνηθίζουν τα τελευταία χρόνια ενώ έχουν να σκέφτονται βέβαια και το Τσάμπιονς Λιγκ.