Ρίο Άβε

Ήττα μετά από δύο αγωνιστικές δέχθηκε η Ρίο Άβε, στην έδρα της Μπράγκα με 2-0. Πραγματοποίησε φάσεις στην αναμέτρηση, φάνηκε ωστόσο ξεκάθαρα η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου και οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς με γκολ του Χόρτα στο 80ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Καρβαλχάλ βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-15 και 15 βαθμούς.

Αμφίβολος παραμένει ο σημαντικός Ταραντίνι (μέσος) ο οποίος έλειψε από το τελευταίο ματς ενάντια στην Μπράγκα, δεν επηρεάζει η απουσία του Νατζάκ (αμυντικός), σημαντική κρίνεται του Τζαμπόρ (μέσος) και του Σάντος (μέσος).

Ζιλ Βιθέντε

Ήττα με 2-0 εντός έδρας απέναντι στην Μπράγκα και ταυτόχρονα έμμεσο αποκλεισμό δέχτηκε η Ζιλ Βιθέντε για το θεσμό του Λιγκ Καπ. Πλέον όλο της το ενδιαφέρον «στρέφεται» στο πρωτάθλημα εκεί όπου στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση νίκησε με 3-1 την Σπόρτινγκ εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από το πρώτο λεπτό δυνατά παίρνοντας το προβάδισμα ενώ έδωσαν «ρεσιτάλ» στο δεύτερο μέρος με δύο γκολ παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που τους έχει φέρει στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ  12-13 και 16 βαθμούς.Ε

Ροντριγκάο (αμυντικός) και Μιλαντένοβιτς (μέσος) παραμένουν ακόμα εκτός χωρίς να επηρεάζουν.