Ρίο Άβε

Εκπληκτική εμφάνιση και νίκη κατάφερε να πάρει η Ρίο Άβε στην έδρα της Σπόρτινγ με 2-1 στα πλαίσια της διοργάνωσης του Λιγκ Καπ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Καρβαλχάλ ήταν αρκετά εύστοχη παίρνοντας έτσι με λιγοστές ευκαιρίες νίκη με 2-0 στην έδρα της Μπελενένσες. Τα γκολ από πλευράς φιλοξενούμενων τα πέτυχαν οι Μορέιρα και Λόπες στο 9ο και 57ο λεπτό αντίστοιχα. Σταθερά στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η Ρίο Άβε με ρεκόρ 13-9 και 10 βαθμούς.

Εκτός ο αναπληρωματικός Νατζάκ (αμυντικός).

Πόρτο

Δυσκολεύτηκε στο Λιγκ Καπ, ωστόσο κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στην διοργάνωση, εντός έδρας με 1-0 απέναντι στην Σάντα Κλάρα. Με τον ίδιο αντίπαλο ήρθε αντιμέτωπη η Πόρτο και για τον θεσμό του πρωταθλήματος, νικώντας και πάλι με 2-0 εντός έδρας με τα τέρματα των Ζε Λουίς και Σέζαρ στο πρώτο ημίχρονο να κάνουν την διαφορά στην αναμέτρηση. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η ομάδα του Κονσεϊσάο με ρεκόρ 15-4 και 15 βαθμούς.