Ρίο Άβε

Μετά από δύο συνεχόμενες νίκης, η Ρίο Άβε δέχθηκε «πικρή» ήττα με 1-0 στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε. Οι φιλοξενούμενοι, αν και ήταν καλύτεροι στην αναμέτρηση, δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ που «έψαχναν» σε όλο το παιχνίδι καθώς ούτε μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν στο 54ο λεπτό μπόρεσαν να βρουν κενούς χώρους. Παρέμεινε στην 6η θέση η ομάδα του Καρβαλχάλ με ρεκόρ 42-33 και 47 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Ελμουστράτι (μέσος), Τζούνιο (αμυντικός) και Πιαθόν (μέσος).

Πορτιμονένσε

Μετά από ένα αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών, η Πορτιμονένσε δέχθηκε και αυτή την ήττα, εντός έδρας με αντίπαλο την Γκιμαράες. Σε μία γενικότερα ισορροπημένη αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να βρουν και το γκολ με τον Ντουάρτε στο 67ο λεπτό. Σταθερά στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα παραμένει η «αρμάδα» του Πάουλο Σέρτζιο με ρεκόρ 24-40 και 27 βαθμούς.