Ρίο Άβε

Έκανε την μεγάλη έκπληξη η Ρίο Άβε στην προηγούμενη αγωνιστική καταφέρνοντας να «αποδράσει με το διπλό από την έδρα της ποιοτικής Σπόρτινγκ με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με πέναλτι του Αουγκούτο, δέχθηκαν ανατροπή, ωστόσο κατάφεραν με άλλες δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο 86ο και 92ο να πάρουν επική νίκη εκμεταλλευόμενοι την αστάθεια του Κόατες που βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα. Έτσι πλέον η ομάδα του Καρβαλχάλ βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-4 και 6 βαθμούς.

Μοναδικός απών από την αναμέτρηση ο αναπληρωματικός Νατζάκ (αμυντικός).

Γκιμαράες

«Πικρή» ήττα με 3-0 δέχθηκε η Γκιμαράες στην έδρα της Πόρτο. Από την αρχή φάνηκε να μην ξεκινάει καλά το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενος καθώς μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ταπσόμπα δέχθηκε την κόκκινη κάρτα από τον Πορτογάλο Ρέφερι. Εκεί ήταν όπου και η ομάδα κατέρρευσε. Δέχθηκε φάσεις και τρία γκολ ενώ δεν έγινε ποτέ απειλητική στην αντεπίθεση. Πλέον η ομάδα του Βιειρά βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 2-5 και 2 βαθμούς.

Απόντες από την αναμέτρηση οι τιμωρημένοι και σημαντικοί Ταπσόμπα (στόπερ) και Ντάβιντσον (φορ) ενώ αναμένεται να λείψουν οι αναπληρωματικοί Γουακάσο (μέσος) και Αντρέ (μέσος).