Ρεν

Άλλη μία απρόσμενη ήττα δέχθηκε η Ρεν, με 1-0 την Παρασκευή κόντρα στην Μπορντό. Δεν πίεσε καθόλου στο πρώτο μέρος, δέχθηκε το γκολ από όμορφη ενέργεια του Μπεν Αρφά ενώ στο δεύτερο προσπάθησε να δημιουργήσει με σέντρες χωρίς ωστόσο να αποδεχθεί αυτός ο τρόπος επιτυχής. Στα του Champions League, δέχθηκε και εκεί ήττα με 3-0, στην έδρα της Τσέλσι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 10ο λεπτό έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέρνερ με τον ίδιο παίκτη να ξανασκοράρει από την άσπρη βούλα και τον Ντάλμπερτ να είναι μοιραίος δεχόμενος δύο κίτρινες, κάνοντας και στα δύο πέναλτι το «μοιραίο» φάουλ. Στην τελευταία θέση του ομίλου βρίσκεται η ομάδα του Στεφάν με ρεκόρ 1-5 και έναν βαθμό.

Εκτός ο βασικός Ντάλμπερτ (μπακ), δεν θα αγωνιστούν και οι σημαντικοί Νιάνγκ (επιθετικός), Ρουγκανί (αμυντικός), Μαουάσα (αμυντικός) και Μάρτιν (μέσος).

(4-3-3): Γκομίς - Τραορέ, Σίλβα, Αγκέρντ, Τρουφέρτ - Καμαβίνγκα, Νζονζί, Μπουριγκέντ - Ντοκού, Γκιρασί, Τεριέρ.

Τσέλσι

Άψογες εμφανίσεις πραγματοποιεί το τελευταίο διάστημα η Τσέλσι. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, νίκησε με 2-0 στην έδρα της Νιουκάστλ. Προηγήθηκε με αυτογκόλ του Φερνάντεζ στο 10ο λεπτό ενώ «κλείδωσε» το ματς στο 65ο με γκολ του Έιμπραχαμ μετά από άψογη προσωπική ενέργεια του Βέρνερ. Για τον θεσμό του Champions League, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ δεν βρήκε κανένα εμπόδιο απέναντι στην Ρεν την οποία και νίκησε εύκολα με 3-0 εντός έδρας χάρις σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Βέρνερ και ένα τέρμα του Έιμπραχαμ. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι «μπλε» με ρεκόρ 7-0 και 7 βαθμούς.

Οριστικά εκτός ο Πούλισικ (μέσος) επιστρέφει ο Χάβερντζ (μέσος).

(4-3-3): Μεντί - Τσίλγουελ, Σίλβα, Ζουμά, Τζέιμς - Κόβασιτς, Καντέ, Μάουντ - Βέρνερ, Έιμπραχαμ, Ζίγιεχ.