Ρεάλ Σοσιεδάδ

Σημαντική νίκη απέσπασε η Σοσιεδάδ στην έδρα της Λεβάντε με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Τσέμα να χρίζεται σκόρερ. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα μέσα σε ένα δεκάλεπτο μπόρεσε να ανατρέψει τις ισορροπίες και να πετύχει τρία γκολ με σκόρερ τους Ερνάντες (73'), Γιουάνμι (77') και Ογιαρζάμπαλ (83'). Έτσι η Σοσιεδάδ ανέβηκε στην 13η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 15-14 και 16 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Ιγιαραμέντι (μέσος) ο οποίος είναι τιμωρημένος. Εκτός και ο Μερκελάνζ (μέσος) ο οποίος ταλαιπωρείται από τραυματισμό ενώ αναμένεται να λείψει και ο σημαντικός Νάβας (στόπερ).

Θέλτα

Δέχθηκε οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης με 4-2 και έτσι πλέον ο κόουτς Μοχάμεντ δεν υπάρχει στον πάγκο της ομάδας. Όλο αυτό το διάστημα η Θέλτα ήταν ευάλωτη αμυντικά και αυτό ήταν κάτι που πλη΄ρωσε ο Αργεντινός κόουτς. Άμεσα έπιασε δουλειά ο Καρντόσο ο οποίος θα προσπαθήσει να μζέψει την άμυνα παρουσιάζοντας ένα πιο ανταγωνιστικό σύνολο. Στην 15η θέση της βαθμολογίας οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 22-20 και 14 βαθμούς.

Πολλές και σημαντικές οι απουσίες για την ομάδα της Θέλτα. Εκτός λόγω τιμωρίας θα παραμείνουν οι Λομπότκα (μέσος) και Μάγιο (μπακ). Τραυματίες οι Καμπράλ (επιθετικός) και Μπελτράν (μέσος). Αμφίβολος για την αναμέτρηση παραμένει ο Γιάνσεν (μέσος)