Ρεάλ Σοσιεδάδ

Τρίτο σερί ματς που δεν κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη η Ρεάλ Σοσιεδάδ η οποία αυτή τη φορά ηττήθηκε με 2-1 από την Σεβίλλη εντός έδρας. Αν και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 5ο λεπτό, δέχθηκε την ανατροπή στο 24ο λεπτό με δύο γκολ σε δύο λεπτά. Της στοίχισαν οι πολλές απουσίες, στο δεύτερο ημίχρονο είχε άσκοπα την κατοχή δίχως να μπορέσει να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Αλγκουαθίλ με ρεκόρ 48-33 έχοντας 47 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Ιγιαραμέντι (μέσος), Μερκελάνζ (μέσος), Μόγια (τερματοφύλακας), Μουνιόζ (αμυντικός), Σανγκάλι (μέσος) και Νταβίντ Σίλβα (μέσος) ενώ αμφίβολοι είναι οι Μερίνο (μέσος) και Ζαλντούα (μπακ).

Θέλτα

Ισόπαλη με 0-0 ήρθε η Θέλτα, στην έδρα της φετινής έκπληξης Κάντιθ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή καθώς και την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ που έψαχναν καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης καθώς ο αντίπαλος κίπερ Λεντέσμα βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα. Πλέον, η ομάδα του Κουντέτ βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 41-48 και 38 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Αλβάρεζ (τερματοφύλακας), Μπλάνκο (τερματοφύλακας) και Μίνα (επιθετικός). Αμφίβολοι οι Αραούχο (αμυντικός) και Μορ (μέσος).