Ρεάλ Σοσιεδάδ

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, αυτή τη φορά με 2-2 στην έδρα της Βαλένθια. Παρότι προηγήθηκε με δύο γκολ στο πρώτο μέρος με σκόρερς τους Γκουεβάρα και Ισάκ, δεν έδειξε το ίδιο «πρόσωπο» και στο δεύτερο μέρος δεχόμενη την ισοφάριση μέσα σε κάτι λιγότερο από δεκαπέντε λεπτά. Πλέον, η ομάδα του Αλγκουαθίλ βρίσκεται στη 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 47-31, έχοντας 47 βαθμούς, σε ισοβαθμία με την 6η Μπέτις.

Εκτός για ακόμα έναν αγώνα οι Γκουρίντι (μέσος), Ιλαραμέντι (μέσος), Μόγια (τερματοφύλακας), Μουνιόζ (αμυντικός), Σανγκάλι (μέσος), Σίλβα (μέσος) και Σόλα (αμυντικός).

Σεβίλλη

Σε ένα ματς με πολλά γκολ και πολλές ευκαιρίες, η Σεβίλλη ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει το τρίποντο, με 4-3 στην έδρα της Θέλτα. Ο Κουντέ άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τους γηπεδούχους ωστόσο να φτάνουν στην ισοφάριση με δύο γκολ του Άσπας στο 20ο και 23ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα ο Φερνάντο ισοφάρισε, η Θέλτα πήρε ξανά το προβάδισμα πριν την λήξη του πρώτου μέρος όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη μπήκε πιο «μυαλωμένα» κάνοντας την ανατροπή με τους Ράκιτιτς και Γκόμεζ. Σταθερά στη 4η θέση βρίσκεται η ομάδα του Λοπετέγκι με ρεκόρ 44-24 και 61 βαθμούς.

Μοναδικός απών ο ημιβασικός Εσκουδέρο (αμυντικός) ο οποίος βρίσκεται σε καραντίνα.