Ρεάλ Σοσιεδάδ

Δεν μπόρεσε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική η Ρεάλ Σοσιεδάδ η οποία ηττήθηκε με 4-2 στην έδρα της Μπαρτσελόνα. Βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο 59ο λεπτό, αντέδρασε μειώνοντας με τα γκολ των Λομπέτε και Οιορθάμπαλ στο 62ο και 85ο λεπτό αντίστοιχα δίχως όμως να καταφέρει να κερδίσει κάτι από το ματς, δείχνοντας να έχει θέματα στην άμυνα τα οποία ο κόουτς Αλγκουαθίλ δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να διορθώσει.

Επιστρέφει ο Ίσακ (επιθετικός), εκτός παραμένουν οι Φερνάντζετ (επιθετικός), Μονρεάλ (αμυντικός), Ράιαν (τερματοφύλακας), Ρίκο (αμυντικός) και Ζουμπέλντια (μέσος).

Ράγιο Βαγιεκάνο

Δεν ήταν ιδανική η επιστροφή της Ράγιο Βαγιεκάνο στην πρώτη κατηγορία καθώς ηττήθηκε με 3-0 στην έδρα της ποιοτικής Σεβίλλη. Της κόστισε το αριθμητικό μειονέκτημα που απέκτησε μετά από την κόκκινη που δέχθηκε ο Ζιντάν στο 16ο λεπτό, δεν κατάφερε να πάρει πρωτοβουλίες σε κανένα σημείο του παιχνιδιού με το αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο.

Εκτός ο βασικός Ζιντάν (τερματοφύλακας), αμφίβολοι οι Πόθο (επιθετικός) και Σαβέλγιτς (αμυντικός).