Ρεάλ Σοσιεδάδ

Δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο ωστόσο η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε να πάρει το τρίποντο, εντός έδρας με το «φτωχό» 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή με το μέρος τους δίχως όμως να είναι αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Την λύση έδωσε ο Οριορθάμπαλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 68ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ενισχύθηκαν περαιτέρω στο μεταγραφικό παζάρι  καθώς παίκτης της ομάδας είναι και επίσημα ο Σόρλοθ (επιθετικός).

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Φερνάντεζ (επιθετικός), Ιγιαραμέντι (μέσος), Μονρεάλ (αμυντικός) και Ράιαν (τερματοφύλακας). Αμφίβολος ο βασικός Ρίκο (μπακ).

Λεβάντε

Δεύτερη σερί ισοπαλία για τη Λεβάντε, αυτή τη φορά απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης με 3-3. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο μέρος με τους Μάρτι και Καμπάνια στο 46ο και 57ο λεπτό αντίστοιχα. Στη συνέχεια ισοφαρίστηκε, είχε την απάντηση στο 79ο λεπτό με τον Πίερ ωστόσο ο Βινίσιους καθόρισε την έκβαση της αναμέτρησης στο 85ο λεπτό.

Εκτός οι αναπληρωματικοί Άλεξ (μέσος) και Ποστίγκο (αμυντικός) καθώς και οι σημαντικοί Σολδάδο (επιθετικός), Γκόμεζ (επιθετικός) και Φερνάντεζ (τερματοφύλακας).