Ρεάλ Σοσιεδάδ

Παρά τα πάμπολλα προβλήματα τραυματισμών που έχει η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε να πάρει νίκη με 3-2, στην έδρα της Γρανάδα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος με τους Ελουστόντο και Μερίνο. Παραμένει αήττητη η ομάδα του Αλκγουαθίλ στο πρωτάθλημα και πλέον βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-6 και 13 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Μπαρεντξέα (μέσος), Φερνάντεζ (επιθετικός), Γκουρίντι (μέσος), Ιγιαραμέντι (μέσος), Ισάκ (επιθετικός), Μονρεάλ (αμυντικός), Πατσέκο (αμυντικός), Ρίκο (αμυντικός), Σίλβα (μέσος) και Σόλα (αμυντικός).

Έλτσε

Δεν είχε ανταγωνιστική εικόνα η Έλτσε, στην έδρα της Βιγιαρεάλ χάνοντας με 4-1. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά στο 19ο λεπτό με ένα καταπληκτικό γκολ του Μοτζίσα στο 19ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Εσκρίμπα υπέπεσε σε σωρεία λαθών με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο. Πλέον, η «αρμάδα» του Ισπανού τεχνικού βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-7 και 6 βαθμούς.

Εκτός οι Αλάμο (επιθετικός) και Μπίγκας (αμυντικός) αμφότερες σημαντικές απουσίες.