Μπέτις

Έμεινε για τρίτο σερί ματς αήττητη η Ρεάλ Μπέτις η οποία αυτή την φορά κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, εντός έδρας, απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι πιέστηκαν στα πρώτα λεπτά και βρέθηκαν πίσω όμως η απάντηση ήρθε πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τον Τέγιο. Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Πελεγκρίνι αρκέστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα με το ισόπαλο σκορ να μένει έως τέλους. Πλέον η «αρμάδα» του Χιλιανού προπονητή βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 40-43 και 47 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι Καμαράσα (μέσος) και Μάρτιν (τερματοφύλακας), αμφίβολος ο Ιγκλέσιας (επιθετικός) ο οποίος ωστόσο αναμένεται να βρίσκεται κανονικά στην αποστολή.

Βαλένθια

Ισόπαλη αναδείχθηκε και η Βαλένθια, με 2-2 εντός έδρας κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Ήταν κάκιστη στο πρώτο μέρος, δέχθηκε δύο γκολ ενώ και ο Σολέρ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πιο «μυαλωμένα» στην αναμέτρηση, μείωσε με πέναλτι του Βας στο 60ο λεπτό ενώ ο Γκάμπριελ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 73ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Γκρασία βρίσκεται στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-42 και 34 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Σίλεσεν (τερματοφύλακας), Γκάμπριελ (αμυντικός), Γκόμεζ (επιθετικός) και Μανγκαλά (αμυντικός).