Μπέτις

Έμεινε για ένατο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη η Ρεάλ Μπέτις, αναδείχθηκε αυτή τη φορά ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Έιμπαρ. Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να βγουν μπροστά στα πρώτα λεπτά βρίσκοντας μάλιστα και γκολ στο 4ο λεπτό με τον Γκουαρδάδο. Από εκεί και έπειτα απειλήθηκαν ιδιαίτερο από τον αντίπαλο όπου και βρήκε γκολ στο 83ο λεπτό με τον Ενρίτς. Σε τροχιά Ευρώπης συνεχίζει να βρίσκεται η «αρμάδα» του Πελεγκρίνι που έχει «καπαρώσει» την 6η θέση, με ρεκόρ 46-48 και 55 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Καμαράσα (μέσος), Μάρτιν (τερματοφύλακας) και Μοντόγια (αμυντικός).

Ουέσκα

Τεράστιου βαθμολογικού ενδιαφέροντος νίκη κατάφερε να πάρει η Ουέσκα, με 1-0 εντός έδρας κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Το μοναδικό γκολ που καθόρισε εν τέλει και την έκβαση της αναμέτρησης κατάφερε να πετύχει ο Ραμίρεζ στο 61ο λεπτό της συνάντησης, έπειτα από ασίστ του Ρίκο. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να το θέλουν περισσότερο, η ομάδα του Ρόχο Μάρτιν έκανε σημαντικό βήμα παραμονής καθώς πλέον βρίσκεται στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 34-52 και 33 βαθμούς.

Εκτός οι Βαλντεράμα (αμυντικός), Ινσούα (αμυντικός) και Βαλέρα (τερματοφύλακας).