Μπέτις

Νικηφόρα ολοκλήρωσε και την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος η γηπεδούχος Ρεάλ Μπέτις. Οι “βερντιμπλάνκος” αντιμετώπισαν εκτός έδρας την Εσπανιόλ σε μία αναμέτρηση όπου ξεκίνησαν δυναμικά, στο 17' κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Λο Σέλσο δεν κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, επτά λεπτά αργότερα βρέθηκαν πίσω με 1-0, στην συνέχεια ανέβασαν την πίεση τους, στο 43' ισοφάρισαν με τον “μοιραίο” παίκτη του 17ου λεπτού, δέχθηκαν κιόλας πίεση αλλά με ένα εξαιρετικό φάουλ του Τέγιο στο 85' κι ένα αυτογκόλ της γηπεδούχου ομάδας στο 90+1' δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στην γηπεδούχο ομάδα και κατέκτησαν την νίκη με το τελικό 1-3. Με την νίκη αυτή η ομάδα από την Σεβίλλη συνέχισε αήττητη και στα νικηφόρα αποτελέσματα για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα κι ανεβαίνοντας στους 25 βαθμούς βρέθηκε και στην 5η θέση της βαθμολογίας, ούσα στο -4 από την πρώτη 4άδα.

Από την γηπεδούχο ομάδα σήμερα δεν θα αγωνιστούν οι Αντρές Γκουαρδάδο (Μ) και Ζούνιορ Φίρπο (Α), οι οποίοι έμειναν εκτός λόγω τραυματισμού.

Bet Info - Μπέτις

Για την μέχρι στιγμής χρονιά η ομάδα του Κίκε Σετιέν έχει αγωνιστεί εντός έδρας οχτώ φορές για την Πριμέρα Ντιβιζιόν, τρείς φορές για το Γιουρόπα Λιγκ και μία φορά για το Κόπα ντελ Ρέι σημειώνοντας έναν απολογισμό από επτά νίκες, τρείς ισοπαλίες και δύο μόλις ήττες.

Εϊμπάρ

Σε απώλεια βαθμών υπέπεσε και στην 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος η φιλοξενούμενη Εϊμπάρ. Οι “αρμέρος” αντιμετώπισαν εντός έδρας την Βαλένθια σε μία αναμέτρηση όπου δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν, δέχθηκαν πίεση από την φιλοξενούμενη ομάδα, στο 29' βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1, ανέβασαν...στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, με πέναλτι του Τσάρλς στο 56' ισοφάρισαν σε 1-1, είχαν δοκάρι αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή δεχόμενοι τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1. Με τον τρόπο αυτόν η ομώνυμη ομάδα από την Εϊμπάρ συνέχισε χωρίς νίκη για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα κι ανεβαίνοντας στους 20 μόλις βαθμούς βρέθηκε στην 13η θέση της βαθμολογίας, ούσα στο +5 και στο -5 από την ζώνη του υποβιβασμού κι από την πρώτη 5άδα αντίστοιχα.

Οι Μάρκο Ντμίτροβιτς (Τ) και Πέδρο Λεόν (Μ) δεν υπολογίζονται σήμερα για την φιλοξενούμενη ομάδα εφόσον και οι δύο έχουν θέματα τραυματισμών, ενώ εκτός έμειναν και οι Πέρε Μίγια (Μ) και Πάμπλο Χερβίας (Μ) λόγω απόφασης του προπονητή.

Bet Info - Εϊμπάρ

Η ομάδα με τον τρίτο χειρότερο εκτός έδρας απολογισμό στο πρωτάθλημα είναι η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ, η οποία σε επτά μέχρι στιγμής αναμετρήσεις έχει σημειώσει μόλις μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.