Μπέτις

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Μπέτις, στην έδρα της Έλτσε. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 14ο λεπτό με τον Ιγκλέσιας με την απάντηση ωστόσο να έρχεται πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δημιούργησαν φάσεις χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν το τέρμα που θα τους έδινε και τους τρεις βαθμούς. Πλέον, η ομάδα του Πελεγκρίνι βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-42 και 46 βαθμούς.

Ιγκλέσιας (επιθετικός) και Γκουαρδάδο (μέσος) είναι αμφίβολοι, σίγουρα εκτός οι Καμαράσα (μέσος), Ρουίζ (αμυντικός) και Μάρτιν (τερματοφύλακας).

Ατλέτικο Μαδριτης

Στο ντέρμπι στη Σεβίλλη, η Ατλέτικο Μαδρίτης εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων με αποτέλεσμα να δεχθεί ήττα με 1-0. Για ακόμα ένα παιχνίδι δεν ήταν ολοκληρωτικά απειλητική η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε. Ο αντίπαλος βρήκε τα αδύναμα σημεία της ομάδας του και «χτύπησε» στο 70ο λεπτό με τον Ακούνια να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Αργεντίνου κόουτς με ρεκόρ 51-19 και 66 βαθμούς.

Συμπλήρωσαν κάρτες και θα απουσιάσουν οι βασικοί Γιορέντε (μέσος), Σουάρεζ (επιθετικός) και Κοντόγκμπια (μέσος), αμφίβολοι οι Βιτόλο (μέσος) και Ντεμπελέ (επιθετικός).