Ρεάλ Μαδρίτης

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Ρεάλ Μαδρίτης που πήρε και πάλι τρίποντο, αυτή τη φορά με το εμφατικό 6-1 κόντρα στη Μαγιόρκα. Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ασένσιο που σκόραρε τρία τέρματα, τον πίνακα των σκόρερ συμπλήρωσαν οι Μπενζεμά και Ίσκο με τον Αντσελότι να παραμένει απόλυτα ικανοποιημένος από τις εμφανίσεις της ομάδας του. Σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «βασίλισσα» με ρεκόρ 21-8 και 16 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι Μπέιλ (επιθετικός), Καρβαλχάλ (μπακ), Θεμπάγιος (μέσος), Κρος (μέσος), Μαρσέλο (μπακ) και Μεντί (μπακ).

Βιγιαρεάλ

Επιτέλους τρίποντο για τη Βιγιαρεάλ, με 4-1 εντός έδρας απέναντι στην αδύναμη Έλτσε. Τα «κίτρινα υποβρύχια» μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ με τον Πίνο στο 5ο. Παρότι δέχθηκαν την ισοφάριση στο 19ο λεπτό, κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με τον Τριγκέρος πριν την λήξη του πρώτου μέρους ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απόλυτα κυρίαρχοι με τους Νταντζουμά και Μορένο να διαμορφώνουν το σκορ. Πλέον, η ομάδα του Έμερι βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-3 και 7 βαθμούς.

Εκτός παραμένει για ακόμα έναν αγώνα ο μακροχρόνια απών Τσικουέζε (μέσος).