Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Έλτσε εκτός έδρας για τη 16η αγωνιστική της La Liga, έφτασε τους 33 βαθμούς και δεν κατάφερε να «πιάσει» την Ατλέτικο στην κορυφή. Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν δυναμικά και εν τέλει πήραν  το προβάδισμα με τον Μόντριτς να στέλνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η Έλτσε έφερε το ματς στα ίσα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Καρβαχάλ ανέτρεψε τον Μπαραγάν στη μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Φιντέλ να εκτελεί εύστοχα για το 1-1 στο 52′. Η ομάδα του Ζιντάν έχασε μεγάλες ευκαιρίες (70′ Καρβαχάλ, 72′ Ράμος) αλλά δεν μπόρεσε να βρει το νικητήριο γκολ, με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι το τέλος.

Εκτός ο εξτρέμ Ροντρίγκο, ενώ δεν συμμετείχε στις τελευταίες προπονήσεις ο στόπερ Ράμος.

Bet Info - Ρεάλ Μαδρίτης

3/4 G/G πρόσφατα.

Θέλτα

Η Θέλτα νίκησε 2-1 την Ουέσκα και παρέμεινε στην 8η θέση με 23 βαθμούς, πλησιάζοντας παράλληλα στο -2 από την 5η Μπαρτσελόνα και στο -1 από την 6η Γρανάδα (η Θέλτα βέβαια έχει και ματς περισσότερο). Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Νολίτο (33′) και Άσπας (61′), ενώ για την Ουέσκα μείωσε στο τελικό 2-1 ο Σεοάνε στο 84′. Το σύνολο του Βίγκο επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο πως είναι αρκετά φορμαρισμένη το τελευταίο διάστημα.

Εκτός ο κίπερ Αλβάρεθ και ο αμυντικός Βάσκεθ.