Ρεάλ Μαδρίτης

Εμφατική νίκη κατάφερε να πάρει η Ρεάλ Μαδρίτης, στην έδρα της Κάντιθ με 3-0. Η ομάδα του Ζιντάν ήταν η απόλυτη κυρίαρχος σε όλη την διάρκεια του ματς. Στο 30ο λεπτό, ο Μπενζεμά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει με κεφαλιά στο 40ο λεπτό και τον Οντριοθόλα να συμπληρώνει τον πίνακα των σκόρερ. Είχε και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει ακόμα περισσότερα τέρματα η «αρμάδα» του Γάλλου προπονητή που εξακολουθεί να βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 56-24 και 70 βαθμούς.

Θετικός στον Covid-19 ο Βαλβέρδε (μέσος) που θα απουσιάσει, εκτός συνεχίζουν να βρίσκονται οι Κρος (μέσος), Λούκας (μπακ) και Μεντί (μπακ). Αμφίβολοι οι Σέρχιο Ράμος (αμυντικός) και Αζάρ (μέσος).

Μπέτις

Τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για τη Ρεάλ Μπέτις, αυτή τη φορά με 0-0 εντός έδρας κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Μόλις από το 11ο λεπτό βρέθηκε να παίζει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Φεκίρ. Από εκεί και έπειτα πιέστηκε αρκετά στην αναμέτρηση δίχως να μπορέσει ποτέ να επιτεθεί. Έπαιξε σωστή άμυνα η ομάδα του Πελεγκρίνι καταφέρνοντας να κερδίσει έστω και τον έναν βαθμό απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο, πλέον η ομάδα του Αργεντινού τεχνικού βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 42-45 και 49 βαθμούς.

Σταθερά εκτός παραμένουν οι Καμαράσα (μέσος) και Μάρτιν (τερματοφύλακας). Τιμωρημένος ο σημαντικός Φεκίρ (μέσος).