Ρεάλ Μαδρίτης

Εξαιρετική η εικόνα στο Τσάμπιονς Λιγκ για την Ρεάλ Μαδρίτης  καθώς κατάφερε να αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο σκέλος με εντός έδρας νίκη, 2-1 απέναντι στη Λίβερπουλ για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 27ο λεπτό, ο Κρος με μακρινή μπαλιά βρήκε εξαιρετικά τον Βινίσιους όπου και έκανε άριστο τελείωμα για να ανοίξει το σκορ. Στη συνέχεια τη «σκυτάλη» πήρε ο Ασένσιο όπου σκόραρε εννιά λεπτά αργότερα εκμεταλλευόμενος το αμυντικό λάθος των φιλοξενούμενων. Αν και οι Άγγλοι βρήκαν απάντηση, ο Βινίσιους σκόραρε και πάλι στο 65ο λεπτό καθορίζοντας το τελικό σκορ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ζιντάν ήταν κυνική νικώντας 2-0 εντός έδρας την Εϊμπάρ. Σταθερά στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Γάλλου προπονητή με ρεκόρ 51-23 και 63 βαθμούς.

Σταθερά εκτός παραμένουν οι Καρβαχάλ (μπακ) και Αζάρ (μέσος) ενώ θα απουσιάσουν για ακόμα ένα ματς οι επίσης βασικοί Βαράν (αμυντικός) και Ράμος (αμυντικός).

Μπαρτσελόνα

Αν και θα λέγαμε πως «δεινοπάθησε», η Μπαρτσελόνα κατάφερε εν τέλει να νικήσει με το «φτωχό» 1-0, εντός έδρας την αδύναμη Βαγιαδολίδ που είχε παράλληλα πολλά προβλήματα τραυματισμών. Οι «μπλαουγκράνα», σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και την κατοχή, δίχως ωστόσο να μπορέσουν να βρουν κάποιο γκολ νωρίς στον αγώνα. Ο «δρόμος άνοιξε» μετά την αυστηρή κόκκινη κάρτα του Πλάνο στο 79ο λεπτό με τον Ντεμπελέ να σκοράρει στο 90ο λεπτό με σουτ. Σταθερά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Κούμαν, σε «απόσταση αναπνοής» από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης.

Σταθερά χωρίς τους Νέτο (τερματοφύλακας), Κουτίνιο (μέσος) και Φατί (επιθετικός) οι φιλοξενούμενοι, επιστρέφουν οι Πικέ (αμυντικός) και Σέρτζι Ρομπέρτο (μπακ) όπου δεν αναμένεται ωστόσο να ξεκινήσουν στο αρχικό σχήμα.