Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης προερχόταν από το ηχηρό χαστούκι που δέχθηκε στο Κύπελλο Ισπανίας από την άσημη Αλκογιάνο και τον έτερο αποκλεισμό στο Σούπερ Καπ από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, ενώ είχε και τον προπονητή της Ζινεντίν Ζιντάν σε καραντίνα καθώς νοσεί με κορονοϊό. Παρ' όλα αυτά οι Μερένχες έβγαλαν αντίδραση, έδειξαν παλμό και επικράτησαν 4-1 εκτός έδρας της Αλαβές μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις βαθμούς από την προπορευόμενη στη La Liga Ατλέτικο Μαδρίτης, που όμως έχει και δύο ματς λιγότερα. Μπήκε μάλιστα στο γήπεδο με αποφασιστικότητα και καθάρισε το ματς με συνοπτικές διαδικασίες προτού ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Πάντα εκτός ο μέσος Βαλβέρδε και ο εξτρέμ Ροντρίγκο, ενώ εκτός δίνεται και ο στόπερ Ράμος.

Bet Info - Ρεάλ Μαδρίτης

Απο τρία σερί G/G ανεξαρτήτως διοργάνωσης η ομάδα της Μαδρίτης.

Λεβάντε

Η Λεβάντε μέσα σε λίγες ημέρες αντιμετώπισε τη Βαγιαδολίδ σε πρωτάθλημα και κύπελλο με το πρόσφατο ματς πρωταθλήματος να λήγει με το σκορ στο 2-2. Το πρώτο ημίχρονο παρά τις ευκαιρίες που είχαν οι δύο ομάδες, έληξε 0-0 και κανείς δεν φαντάζονταν την συνέχεια. Η αρχή των γκολ έγινε στο 62ο λεπτό όταν η Λεβάντε με τον Ντάνο Γκόμεζ προηγήθηκε με 1-0. Η απάντηση της Βαγιαδολίδ ήρθε μέσα σε πέντε λεπτά, με το 1-1 στο 73ο λεπτό, ενώ στο 78ο οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή με σκόρερ τον Πλάνο. Ωστόσο η τελευταία λέξη ανήκε στην Λεβάντε η οποία με τον Μάρτι ισοφάρισε σε 2-2 στο 83ο λεπτό, αποτέλεσμα που έμεινε ως το φινάλε του αγώνα.

Εκτός αποστολής έμειναν οι χαφ Καμπάνια και Βούκσεβιτς.