Ρεάλ Μαδρίτης

Μετά από ένα μέτριο πρώτο 40λεπτο στο πρόσφατο ματς με την Εσπανιόλ τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τη Ρεάλ στο 43ο λεπτό χάρη σε μία στιγμή κλάσης του Καρίμ Μπενζεμά. Ο Γάλλος φορ , έβγαλε με τακουνάκι μία φανταστική ασίστ στον Κασεμίρο σε μία στιγμή που ίσως κρίνει ένα ολόκληρο πρωτάθλημα. Ο Βραζιλιάνος σκόραρε το υπερπολύτιμο γκολ (43’, 0-1) και η βασίλισσα είχε βάλει το νερό στο αυλάκι. Παρότι δεν ήταν καλή στην επανάληψη, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν πήρε το τρίποντο και βρίσκεται πια μόνη στην κορυφή και μετά τη γκέλα της Μπάρτσα κόντρα στην Ατλέτικο (2-2) έχει την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά στους 4 βαθμούς.

Ο χαφ Καρβάλιο, ο μεσοεπιθετικός Βάθκεθ και ο φορ Γιόβιτς παραμένουν εκτός.

Bet Info - Ρεάλ Μαδρίτης

4/6 NG εντός έδρας προσφάτως.

Χετάφε

Με Χάιμε Μάτα να είναι ο πρωταγωνιστής πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ, η Χετάφε επικράτησε με 2-1 της Σοσιεδάδ και βρίσκεται μόλις 5 βαθμούς πίσω από την Σεβίλλη (και ματς λιγότερο) και την θέση που οδηγεί στο Champions League. Η Χετάφε μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 19’ πήρε προβάδισμα με πέναλτι του Μάτα. Στο 55’, οι Βάσκοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Γιανουζάι, αφού χρειάστηκε και το VAR ενώ μετά το γκολ, οι ομάδες ήταν πιο προσεκτικές και οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές. Σε μια από αυτές, ο Μάτα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 2-1 και έδωσε τη νίκη στη Χετάφε.