Ρεάλ Μαδρίτης

Κομβικό για την εξέλιξη στη μάχη του τίτλου ήταν το Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, ήταν αποφασισμένοι να πάρουν προβάδισμα και τα κατάφεραν. Στο 15′ με κεφαλιά ο Κασεμίρ άνοιξε το σκορ και κάπου εκεί όλα πήραν τον δρόμο τους. Οι «μερένγκες» ήταν σαφέστατα καλύτεροι, κυριαρχούσαν στον χώρο του κέντρου και έχαναν ευκαιρίες. Στην επανάληψη, έγινε το 2-0, όταν ο Καρβαχάλ σούταρε, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και χτύπησε στην πλάτη του Όμπλακ για να καταλήξει στα δίχτυα.

Εκτός ο εξτρέμ Αζάρ, ο φορ Γιόβιτς και ο μέσος Όντεγρααντ.

Bet Info - Ρεάλ Μαδρίτης

Aπο τέσσερα σερί NG η Ρεάλ.

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Σε ένα πολύ κρίσιμο και... αμφίρροπο ματς, η Μπιλμπάο κατάφερε να πάρει σπουδαίο βαθμό στην έδρα της Βαλένθια, αν και θα μπορούσε το κάτι παραπάνω. Η Βαλένθια ευτύχησε να προηγηθεί χάρη σε ένα πέναλτι που δώρισε ο Ντάνι Γκαρσία και εκτέλεσε εύστοχα ο Κάρλος Σολέρ (25’), όμως στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε εντελώς. Το γκολ ισοφάρισης του Ινιάκι Γουίλιαμς (47’) ακυρώθηκε ως οφσάιντ, όμως λίγο αργότερα (55’) αυτό ήρθε από τον Βιγιαλίμπρε, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η Βαλένθια δώρισε κι αυτή με την σειρά της ένα πέναλτι, όταν ο Ράτσιτς ανέτρεψε τον Μουνιαΐν κι έδωσε την ευκαιρία στον Ραούλ Γκαρσία να κάνει το 1-2 (77’). Ο Ουνάι Σιμόν, με μία κάκιστη έξοδο έπιασε αέρα μετά από φάουλ του Σολέρ και ο Μανού Βαγέχο σε κενή εστία έκανε το 2-2 (83’) κι έδωσε τον βαθμό για τις νυχτερίδες. Στη 12η θέση και τους 14 βαθμούς η Μπιλμπάο, στο -4 απο την εξάδα.