Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ με πολλές δυσκολίες και σκοράροντας στις καθυστερήσεις επικράτησε με 2-1 το Σάββατο εντός έδρας της Έλτσε και μείωσε στους 6 την απόστασή της από την κορυφή. Η Ελτσε άνοιξε το σκορ με τον Κάλβο στο 61' προσθέτοντας επιπλέον πίεση στη Ρεάλ Μαδρίτης, που έπειτα από το αρχικά σοκ συνήλθε και ισοφάρισε στο 73' με τον συνήθη ύποπτο Μπενζεμά. Οι Μερένχες αφυπνίστηκαν, πίεσαν την Ελτσε κι έφτασαν στη νίκη με γκολ του Γάλλου φορ στο 91' έπειτα από καταπληκτικό συνδυασμό με τον Μαριάνο και εκπληκτικό βολέ. Στο πρώτο παιχνίδι, το διπλό της Ρεάλ έχει δώσει στο σύνολο της Μαδρίτης μεγάλο αβαντάζ για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Εκτός οι αμυντικοί Καρβαχάλ και Οντριοθόλα και ο φορ Μαριάνο. Τιμωρημένος ο  χαφ Κασεμίρο.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κουρτουά - Μεντί, Βαράνε, Ράμος, Φερνάντες - Κρόος, Βαλβέρδε, Μόντριτς - Ζούνιορ, Μπενζεμά, Βάθκες.

Bet Info - Ρεάλ Μαδρίτης

4/5 under 2.5 πρόσφατα σε όλες τις διοργανώσεις.

Αταλάντα

Η ομάδα του Μπέργκαμο ξεμπλόκαρε και με το 3-1 επί της Σπέτσια, μπήκε ξανά στην πρώτη τετράδα. Το ματς καθάρισε σε ένα δίλεπτο (54’-55’) όταν οι Πάσαλιτς και Μουριέλ με δύο γκολ τελείωσαν το παιχνίδι. Ο Πάσαλιτς έβαλε κι αυτός την σφραγίδα του (73’, 3-0), με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής στο τέλος με τον Πίκολι (82’, 3-1). Είναι τέτοια η ποιότητα της, ειδικά από την μέση και κάτω, που αρκούν 20 λεπτά καλής μπάλας για να ξεμπερδεύει με ομάδες τύπου Σπέτσια. Το σύνολο του Μπέργκαμο ποντάρει ωστόσο πολλά στην αναμέτρηση της Μαδρίτης, ώστε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή.

Εκτός ο αμυντικός Χάτεμπουρ, τιμωρημένος ο μέσος Φρέλερ, πανέτοιμος ο φορ Ζαπάτα.

Αταλάντα (3-4-2-1): Τζιολίνι - Τολόι, Ρομέρο, Τζιμσίτι - Γκόσενς, Ρουν, Πρεσίνα, Μέελε - Ίλισιτς, Μουριέλ - Ζαπάτα.