Ρεάλ Μαδρίτης

Η κάκιστη αντιμετώπιση της Ρεάλ Μαδρίτης να αμυνθεί σωστά μέσα στην περιοχή της, της στερεί πολύτιμους βαθμούς και την κάνει να βλέπει την κορυφή από απόσταση. Μετά από τα τρία πέναλτι που παραχώρησε στο Μεστάγια στην συντριβή από την Βαλένθια, η βασίλισσα δεν κατάφερε να κερδίσει μέσα στην έδρα της Βιγιαρεάλ. Κι όμως το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους Μαδριλένους, όταν στο δεύτερο λεπτό ο Μαριάνο Ντίας με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1. Χωρίς να είναι εντυπωσιακή, η βασίλισσα κατάφερνε να κρατήσει την ομάδα του Ουνάι Έμερι μακριά από την εστία της, σε ένα κλειστό παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις. Στο 75ο λεπτό, το «κίτρινο υποβρύχιο» κέρδισε πέναλτι και ο Ζεράρδ Μορένο εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1. Η Ρεάλ μοιάζει «τσακισμένη» απο τα συνεχόμενα προβλήματα που βγάζει σε όλες τις γραμμές του γηπέδου μένοντας πολύ πίσω βαθμολογικά.

Εκτός ο στόπερ Ράμος και ο χαφ Βαλβέρδε.

Bet Info - Ρεάλ Μαδρίτης

4/5 G/G πρόσφατα.

Αλαβές

Η Αλαβές προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο τέταρτο στο «Μεντιθορόθα» απέναντι στη Βαλένθια και όλα προοιωνίζονταν επικράτηση, αλλά παρά το τεράστιο πλεονέκτημα δεν κατόρθωσαν να κρατήσoυν το προβάδισμα ως το τέλος. Οι παίκτες του Πάμπλο Ματσίν άνοιξαν το σκορ με τον Τσίμο Ναβάρο μόλις στο 2ο λεπτό και διπλασίασαν με τον Λούκας Πέρεθ, στο 16΄, αλλά ενώ κρατούσαν το προβάδισμα ως το 73ο λεπτό, δέχθηκαν δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο από τους Μανουέλ Βαγιέχο και Ούγκο Γκιγιαμόν. Μαζί με τη νίκη η Αλαβές έχασε και δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς, που ενδεχομένως να αποδειχθούν καθοριστικοί στην οικονομία του πρωταθλήματος.