Ράγιο Βαγιεκάνο

Άλλη μία ήττα δέχθηκε στο φετινό πρωτάθλημα η Ράγιο Βαγιεκάνο, αυτή τη φορά με 1-0 στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ. Αν και παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Ιραόλα δεν μπόρεσε να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση, δεχόμενη πέναλτι στο 68ο λεπτό από τον Οιαρθάμπαλ. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σωστή άμυνα απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο αισθανόμενοι ωστόσο αδικημένοι από το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Γρανάδα

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Γρανάδα και Βαλένθια με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 1-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση ανοίγοντας το σκορ με τον Σουάρεζ στο 16ο λεπτό, από εκεί και έπειτα κλείστηκαν στην άμυνα δεχόμενοι την ισοφάριση στο 88ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σολέρ. Στα μεταγραφικά, η ομάδα του Μορένο ενισχύθηκε με τον Ροτσίνα (μέσος) από την Λεβάντε.

Εκτός παραμένει ο Λοθάνο (αμυντικός) με πρόβλημα στο πόδι.