Πόρτο

Μόνο για την νίκη πάλεψε η Πόρτο απέναντι στην Φέγενορντ καταφέρνοντας να την πάρει, εντός έδρας με 3-2, εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρωτιά στον όμιλο και συνάμα την πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Κονσεϊσάο, «γκέλαρε» στην έδρα της Μπελενένσες. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τέγιες (1-1) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να πραγματοποιηθούν περαιτέρω φάσεις στο δεύτερο μέρος. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι «δράκοι» με ρεκόρ 25-6 και 32 βαθμούς.

Σταθερά εκτός ο Κασίγιας (τερματοφύλακας), θα λείψει ο αναπληρωματικός Μπάρο (μέσος), αμφίβολος ο επίσης αναπληρωματικός Φαμπιάνο (μέσος).

Τοντέλα

Μετά από δύο σερί ήττες, η Τοντέλα έκανε την έκπληξη φτάνοντας στην κατάκτηση των τριών βαθμών, στην έδρα της Φαμαλικάο με 3-2. Από νωρίς απέκτησε προβάδισμα δύο γκολ, ωστόσο ισοφάριστηκε για να έρθει παρόλα αυτά ο Μουρίγιο να «καθαρίσει» το ματς με γκολ του στο 96ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Γκονζάλεζ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-14 και 18 βαθμούς.

Συνεχίζει εκτός ο σημαντικός Πίτε (μέσος), αμφίβολος ο αναπληρωματικός Σάντσεζ (αμυντικός).