Πόρτο

«Αγκαλιά» με το τίτλο βρίσκεται η Πόρτο μετά την νίκη της στην έδρα της Τοντέλα με 3-1. Η ομάδα του Κονσεϊσάο ήταν ανώτερη σε όλη την αναμέτρηση και κατάφερε να σκοράρει στο 47ο λεπτό με τον Περέιρα ενώ διπλασίασε τα τέρματα της εννιά λεπτά αργότερα με τον Μαρέγκα. Ο Βιειρά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερς με τους «δράκους» να βρίσκονται σταθερά πρώτοι με ρεκόρ 65-19 και 76 βαθμούς.

Εκτός βρίσκονται οι σημαντικοί Ουριμπέ (μέσος), Σέρτζιο Ολιβέιρα (μέσος), Μαρκάνο (αμυντικός) και Κορόνα (μέσος).

Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Επιστροφή ξανά στις νίκες για την Σπόρτινγκ, εντός έδρας με το «αγχωτικό» 1-0 απέναντι στην Σάντα Κλάρα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Καμπράλ στο 67ο λεπτό, σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι είχαν μόλις μία προσπάθεια στον στόχο μην δίνοντας ικανοποιητικές «απαντήσεις» μετά την «γκέλα» της προηγούμενης αγωνιστικής. Πλέον η ομάδα του Αμορίμ βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 48-30 και 59 βαθμούς.

Σταθερά εκτός ο βασικός Ακούνια (αμυντικός), επιστρέφει ο σημαντικός Βιέτο (μέσος).