Πόρτο

Αγχώθηκε αλλά τελικά νίκησε η Πόρτο στην έδρα της Μποαβίστα με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, πραγματοποίησαν πολλές φάσεις αλλά δεν μπορούσαν να βάλουν την μπάλα στα δίχτυα. Τελικά κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς με τον Ερνάνι να σκοράρει βρισκόμενος μόλις εφτά λεπτά στον αγωνιστικό χώρο. Κράτησε την πρωτιά στον βαθμολογικό πίνακα η ομάδα του Κονσεισάο με ρεκόρ 22-6 και 27 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο σημαντικός Αμπουμπακάρ (επιθετικός). Δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα τραυματισμών.

Πορτιμονένσε

Σημαντική εντός έδρας νίκη για την Πορτιμονένσε με 3-2 εναντίον της αδύναμης Τοντέλα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν από… τα αποδυτήρια με γκολ του Χαβιέρ στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν άμεσα και μπόρεσαν να πετύχουν τρία γκολ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 62ο λεπτό, πίεσαν στο ματς χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο γκολ και να αλλάξουν το σκορ της αναμέτρησης. Στην 11η θέση η ομάδα του Φόλα με ρεκόρ 15-20 και 14 βαθμούς.

Απόντες για μία ακόμα αγωνιστική οι Λεονάρντο (αμυντικός) και Περέιρα (μέσος).