Πόρτο

Αγχωτική νίκη με 1-0 κατάφερε να πάρει η Πόρτο, στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Το σκορ άνοιξε στην αναμέτρηση μόλις στο 7ο λεπτό ο Μπεμπά και παρότι οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν καλό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο, κατάφεραν εν τέλει να πάρουν τους τρεις βαθμούς που τους φέρνουν μόνους στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +6 από την 2η Μπενφίκα με ρεκόρ 57-18 και 70 βαθμούς.

Σταθερά εκτός ο Μαρκάνο (αμυντικός).

Μπελενένσες

Σε μία άκρως μοιρασμένη αναμέτρηση, Μπελενένσες και Τοντέλα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Μπορεί οι γηπεδούχοι να βρέθηκαν πίσω στο σκορ ωστόσο το πάλεψαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 39ο λεπτό με γκολ του Κασιέρα. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πετίτ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 53ο λεπτό. Σταθερά στην 14η θέση η ομάδα του Πορτογάλου κόουτς με ρεκόρ 25-45 και 31 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζουν όλοι οι μακροχρόνιοι χωρίς να έχει προκύψει κάποιο καινούργιο αγωνιστικό πρόβλημα.