Πόρτο

Μετά και την εντός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στην Σπόρτινγκ, οι «δράκοι» είναι και οριστικά πρωταθλητές, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν. Στα του ματς τώρα, η Πόρτο αν και παρουσιάστηκε νωχελική στο πρώτο μέρος, ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο καταφέρνοντας να σκοράρει δύο φορές με τους Περέιρα και Μαρέγκα στο 64ο και 91ο λεπτό αντίστοιχα. Μόνη πρώτη η ομάδα του Κονσεϊσάο με ρεκόρ 67-19 και 79 βαθμούς.

Εκτός σταθερά οι σημαντικοί Σέρτζιο Ολιβέιρα (μέσος) και Μαρκάνο (αμυντικός).

Μορεϊρένσε

Παρέμεινε για έκτο συνεχόμενο ματς αήττητη η Μορεϊρένσε η οποία αναδείχθηκε αυτή την φορά ισόπαλη με 1-1, εντός έδρας απέναντι στην Πάκος Φερέιρα. Σε μία αναμέτρηση όπου οι γηπεδούχοι είχαν κυρίως την πρωτοβουλία των κινήσεων, προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιτόριαα στο 36ο λεπτό με την ισοφάριση ωστόσο να έρχεται σε απρόσμενη στιγμή στο 75ο. Σταθερά στην 8η θέση βρίσκεται η ομάδα του Σοάρες με ρεκόρ 40-36 και 43 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν απουσίες ή προβλήματα τραυματισμών.