Πόρτο

Πληρώνοντας εν πολλοίς το επιχειρούμενο αλλά κι επιβεβλημένο λόγω κόπωσης ροτέισον γνώρισε εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Πάσος Φερέιρα, καθοριστικό το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 43' με 2-0 και παρά τις 4 αλλαγές στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς πέραν των τερμάτων των Σέρτζιο Ολιβέιρα (πέναλτυ) και Οτάβιο. Έτσι οι Δράκοι υποχώρησαν στο -6 από την πρωτοπόρο Μπενφίκα και πριν από τη διακοπή θα υποδεχτούν την Πορτιμονένσε χωρίς περιθώρια απωλειών. Την περασμένη Τετάρτη η Πόρτο έκανε σεφτέ στους Ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας του Ολυμπιακού με σκορ 2-0 και αποσκοπεί σε δύο νίκες επί της Μαρσέιγ προκειμένου να πάρει ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στους 16 του κορυφαίου θεσμού.

Εμπαγέ (Α) και Μαρκάνο (Α) δεν υπολογίζονται απόψε.

Πόρτο (4-3-3): Marchesin; Manafa, Pepe, Mbemba, Sanusi; Oliveira, Uribe, Otavio; Corona, Marega, Diaz

Bet Info - Πόρτο

6 over 3.5 σημειώθηκαν στις 8 φετινές της υποχρεώσεις.

Μαρσέιγ

Δεν ήταν εύκολη υπόθεση η έξοδος της στη Λοριάν, σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα κι ένταση, όμως βρήκε τον τρόπο να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα και χάρη σε ένα γκολ του Μπαλερντί στις αρχές της επανάληψης πήρε το τρίποντο (0-1). Στην πέμπτη θέση της Ligue 1 σκαρφάλωσε το συγκρότημα του Αντρές Βίλας Μπόας που αναμφίβολα βρίσκεται σε ανοδική πορεία εντός συνόρων και την ερχόμενη Κυριακή έχει ακόμα μία βατή θεωρητικά αποστολή στο Στρασβούργο. Εν τω μεταξύ όμως, παρά την προσπάθεια τους οι Μασσαλοί δεν απέφυγαν την ήττα (0-3) από τη Μάντσεστερ Σίτι στο Βελοντρόμ και απόψε είναι υποχρεωμένοι να διεκδικήσουν ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους Πορτογάλους ώστε να διατηρήσουν ελπίδες πρόκρισης.

Πρακτικά πλήρης απόψε η Μαρσέιγ.

Μαρσέιγ (4-3-3) : Mandanda; Sakai, Gonzalez, Caleta-Car, Amavi; Kamara, Sanson, Cuisance; Thauvin, Benedetto, Payet