Πόρτο

Δυσκολεύτηκε στην έξοδο της στις Αζόρες αλλά κατάφερε να αποδράσει με τους τρεις βαθμούς της νίκης (0-1) επί της Σάντα Κλάρα χάρη σε ένα πανέμορφο γκολ του Ντίας στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου κι έτσι η αντεπίθεση της με στόχο την εξασφάλιση των εγχώριων πρωτείων συνεχίζεται. Οι Δράκοι πάντως στο Τσάμπιονς Λιγκ τα πηγαίνουν πολύ καλά, όπως φάνηκε και στην τελευταία νίκη τους επί της Μαρσέιγ (0-2) και με ένα βαθμό απόψε εξασφαλίζει την πρόκριση στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο ακόμα και με ήττα θα συμβεί αυτό στην περίπτωση που οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν κερδίσουν στη Μασσαλία την ίδια ώρα.

Εκτός οι Πέπε (Α) και Γκρούγιτς (Μ), αμφίβολος ο Μαρκάνο (Α).

Πόρτο (4-2-3-1): Μαρτσεσίν – Μαναφά, Μπεμπά, Σαρ, Ζαϊντού – Ουρίμπε, Σ. Ολιβέιρα, – Ντίας, Οτάβιο, Κορόνα – Μαρεγκά

Μάντσεστερ Σίτι

Προέρχεται από την πιο πειστική φετινή της εμφάνιση αφού μετά την ήττα (0-2) στο ντέρμπυ με την Τότεναμ βρήκε μπροστά της την Μπέρνλι, την οποία διέλυσε στο Μάντσεστερ με σκορ 5-0. Επιτέλους ικανοποίηση για τον προπονητή Πεπ Γκουαρδιόλα που σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα είδε την ομάδα του να περιορίζει την απόσταση από την κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ. Από την άλλη πλευρά, οι Πολίτες με το νικηφόρο πέρασμα (0-1) από την έδρα του Ολυμπιακού σφράγισαν την πρόκριση τους στη φάση των νοκ άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ και σε περίπτωση που νικήσουν ή φέρουν ισοπαλία απόψε θα αγκαλιάσουν και την πρώτη θέση του Ομίλου.

Εκτός ο Αγουέρο (Ε).

Μάντσεστερ Σίτι (4-3-3): Εντερσον – Κανσέλο, Ντίας (Γκαρθία), Ακέ, Ζιντσένκο – Γκιουντογάν, Φόντεν, Ντε Μπρόινε – Μπ. Σίλβα, Τόρες, Στέρλινγκ