Πόρτο

Πολύ δύσκολο το πέρασμα της από την έδρα της Ζιλ Βιθέντε, χρειάστηκε να φτάσει στο 89ο λεπτό για να φτάσει στο γκολ της νίκης (1-2) με τον Σέρτζιο Ολιβέιρα κι ενώ στο 9' ο Ταρέμι της είχε δώσει το προβάδισμα ως το 24' και την ισοφάριση των γηπεδούχων. Οι μπλε παρέμειναν με αυτόν τον τρόπο στο -4 από την πρωτοπόρο Μπενφίκα και την ερχόμενη Κυριακή έχουν μία ακόμα βατή θεωρητικά αποστολή φιλοξενώντας την Πάσος Φερέιρα. Από την άλλη πλευρά, η πρεμιέρα στο Τσάμπιονς Λιγκ θεωρήθηκε θετική αν μη τι άλλο καθώς στο ιβηρικό ντέρμπυ η Πόρτο άντεξε στην πίεση της Ατλέτικο Μαδρίτης αποκομίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας (0-0).

Τιμωρημένος ο Μπεμπά (Α), αμφίβολος ο Πέπε (Α).

Πόρτο (4-3-3) : Kόστα - Γουεντέλ, Μαρκάνο, Καρντόσο, Κορόνα - Ουρίμπε, Γκρούιτς, Ολιβέιρα - Ντίας, Μαρτίνες, Ταρέμι

Λίβερπουλ

Από την πλευρά της η Λίβερπουλ τα βρήκε σκούρα στο Λονδίνο κόντρα στους νεοφώτιστους της Μπρέντφορντ κι εν τέλει συμβιβάστηκε με το βαθμό της ισοπαλίας παρότι προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, με το τελικό 3-3 να διαμορφώνεται στο 82ο λεπτό. Ο Γιούργκεν Κλοπ θα ήθελε να δει την ομάδα του να παίρνει το τρίποντο αλλά παρά ταύτα εκείνη παραμένει στην κορυφή της Premier League, έστω κι αν ένα γκρουπ ομάδων έπεται κατά πόδας. Την επόμενη Κυριακή θα διεξαχθεί το μεγάλο ντέρμπυ με τη Μάντσεστερ Σίτι, με τον Γερμανό τεχνικό να προσπαθεί να προσανατολίσει τους παίκτες του στο αποψινό παιχνίδι για αρχή αφού θέλει να δοθεί συνέχεια στη νίκη (3-2) της πρεμιέρας επί της Μίλαν.

Έλιοτ (Μ), Τιάγκο (Μ), Κειτά (Μ) δεν είναι διαθέσιμοι.

Λίβερπουλ (4-3-3) : Έλιοτ - Γκόμες, Ματίπ, Κονατέ, Τσιμίκας - Τζόουντς, Χέντερσον, Φαμπίνιο - Σαλάχ, Μανέ, Ζότα