Πόρτο

Πολύ δύσκολη η επικράτηση της (1-0) επί της Πορτιμονένσε, ευτυχώς για αυτήν η αντίπαλος της αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτυ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και μετά από ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών ήρθε το γκολ του Τέγιες στο 87ο λεπτό για να εξασφαλιστεί το τρίποντο. Πολύτιμο το αποτέλεσμα για τους Δράκους καθώς τους επέτρεψε να μείνουν ένα βαθμό μακριά από την Μπενφίκα και την κορυφή, ακολουθεί την ερχόμενη Κυριακή η απαιτητική έξοδος στην έδρα της Σάντα Κλάρα. Εν τω μεταξύ, το γκολ τους Λουίζ Ντίας στο Λεβερκούζεν έδωσε στην Πόρτο σημαντικές ελπίδες πρόκρισης με δεδομένο ότι καλείται να δώσει τη ρεβάνς στο Ντραγκάο.

Αμφίβολοι οι Πέπε (Α) και Βιτίνια (Μ).

Bet Info - Πόρτο

Η Πόρτο τρέχει εντός έδρας σερί 13-0-1 στις τελευταίες της αγωνιστικές υποχρεώσεις στο Ντραγκάο.

Μπάγερ Λεβερκούζεν

Σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Ντιαμπί και Αμίρι και χωρίς να πατήσει το γκάζι έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση (2-0) επί της Άουγκσμπουργκ στη Bayer Arena. Aυτό ήταν το τρίτο τρίποντο στη σειρά για το συγκρότημα του Πέτερ Μπος που έπιασε τη Μπορούσια Γκλάντμπαχ στην τέταρτη θέση, η οποία είναι και η βασική φετινή επιδίωξη καθώς το Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται στο στόχαστρο του συλλόγου. Βέβαια, η Μπάγερ δε λέει όχι στη διάκριση στο θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ και διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης με βάση το αποτέλεσμα αλλά και την εικόνα του πρώτου παιχνιδιού στη Γερμανία.