Πόρτο

Δεν έπιασε και την καλύτερη δυνατή απόδοση η Πόρτο στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κράσνονταρ, όμως στο φινάλε κατάφερε να πάρει αυτό που θέλει (0-1). Η ομάδα των «Δράκων» μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έχασε ευκαιρίες με τους Μούσα Μαρεγκά, Κορόνα και Σοάρες, ενώ οι Ρώσοι απείλησαν με τον Μπεργκ. Παρόλα αυτά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς σκορ. Στην επανάληψη, οι Ρώσοι με τον Καμπελά είχαν την πιο «δυνατή» ευκαιρία του παιχνιδιού, όμως η Πόρτο τιμώρησε τους γηπεδούχους στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σέρτζιο Ολιβέιρα παίρνοντας ένα τεράστιο πλεονέκτημα για τον επαναληπτικό. Στο πρωτάθλημα πάντως, η Πόρτο μπήκε με... το αριστερό  καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ζιλ Βιθέντε και με αυτό τον τρόπο είδε την Μπενφίκα ήδη να προπορέυεται. Ο Λοουρένσι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τον Τέλες να ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα στο 73' για την Πόρτο, αλλά ο Κράεβ με δυνατό σουτ λίγο αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 2-1! O νέος τρόπος διεξαγωγής πάντως της Primeira Liga θα δημιουργούσε τεράστιο οικονομικό πρόβλημα στην Πόρτο αν δεν συμμετείχε στους ομίλους του Champions League.

Δεν θα αγωνιστεί ο ανέτοιμος φορ Αμπουμπακάρ.

Bet Info - Πόρτο

4/6 NG στα πιο πρόσφατα επίσημα εντός έδρας ματς της.

Κράσνονταρ

Οι φιλοξενούμενοι της Πόρτο ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά το γκολ ήρθε στο τέλος της αναμέτρησης ρίχνοντας στο... καναβάτσο τις τρομερές προσπάθειες των παικτών της Κράσνονταρ που λίγο νωρίτερα είχε χάσει μια τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί.Η νίκη της Πορτογαλική ομάδας ήρθε με τον πρώην μέσο του ΠΑΟΚ, Σέρχιο Ολιβέιρα να λυτρώνει την Πόρτο στο 90′ με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ με το δεξί. Η συμμετοχή στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, δεν είναι για την Κράσνονταρ ένα... παιχνίδι επιβίωσης. Είναι περισσότερο για λόγους εμπειριών αφού είναι σε αυτή τη διοργάνωση για πρώτη φορά.  Το γεγονός πάντως πως τα πηγαίνει εξαιρετικά στην Premier League της Ρωσίας έχει προσφέρει άπλετη ηρεμία στην ομάδα που θα ταξιδέψει στην Πορτογαλία για μάχη και οχι... τουρισμό καθώς λίγες ημέρες μετά από την ήττα της από την Πόρτο, η Κράσνονταρ νίκησε τη Ρούμπιν Καζάν με 1-0. Το γκολ της συνάντησης σημείωσε ο Ιβάν Ιγκνατίεφ στο 17ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις ωστόσο του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 45+2′, η Κράσνονταρ έμεινε με δέκα παίκτες. εξαιτίας της αποβολής του Γιούνες Νάμλι. Παρά το γεγονός ότι η Κράσνονταρ αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με λιγότερο παίκτη, κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα.

Ο χαφ Βίκτορ Κλάεσον είναι μια πολύ σημαντική απουσία για τους Ρώσους όπως και αυτή του Γκαζίνσκι (Μ).