Πόρτο

Απογοήτευσε για ακόμα μία φορά η Πόρτο καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, εντός έδρας απέναντι στην κατώτερη Ρέιντζερς για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ. Οι γηπεδούχοι παρότι προηγήθηκαν δεν είχαν καθόλου καλή εικόνα στο ματς και δίκαια δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, στην τελευταία –χρονικά-αναμέτρηση, νίκησαν αγχωτικά με 1-0 στην έδρα της Ρίο Άβε. Πλέον η ομάδα του Κονσεϊσάο βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκομιδή 16-4 και 18 βαθμούς.

Αναμένεται να λείψει ο αναπληρωματικός Μπαρό (μέσος).

Φαμαλικάο

Στα πέναλτι κατάφερε να προκριθεί στον επόμενο γύρο του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ η Φαμαλικάο, στην έδρα της Λουζιτάνια. Στα του πρωταθλήματος, συνεχίζει να εκπλήσσει με τις εμφανίσεις της καθώς αυτή την φορά έκανε την ολική ανατροπή μόλις στα τελευταία τριάντα λεπτά πανηγυρίζοντας ακόμα ένα εντός έδρας τρίποντο απέναντι στην Μπελενένσες, μένοντας στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 16-7 και 19 βαθμούς.