Πορτιμονένσε

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Πορτιμονένσε, αυτή την φορά στην έδρα της Μορεϊρένσε με 1-0. Κακό παιχνίδι από τους φιλοξενούμενους που δεν έγιναν ουσιαστικά ποτέ απειλητικοί στην αναμέτρηση, βρισκόμενοι πίσω στο σκορ για περισσότερο από ογδόντα λεπτά. Μία λάθος αμυντική τοποθέτηση τους κόστισε και την ισοπαλία από την αναμέτρηση. Στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η ομάδα του Φόλα με ρεκόρ 3-5 και 4 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Παουλίνιο (μέσος) και Γουίλιαν (στόπερ).

Πόρτο

Άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση για την Πόρτο, άλλη μία επιβλητική νίκη, εντός έδρας με 3-0 απέναντι στην Γκιμαράες. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Μαρέγκα στο 14ο λεπτό και ενώ ο αντίπαλος έπαιζε με 10 παίκτες με το δεύτερο γκολ να έρχεται στο 88ο και το τρίτο στο 93ο καθορίζοντας και το τελικό αποτέλεσμα. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα –με παιχνίδι λιγότερο- η ομάδα του Κονσεισάο, με ρεκόρ 10-2 και 9 βαθμούς.

Εκτός οι βασικοί Πέπε (στόπερ) και Σέρτζιο Ολιβέιρα (μέσος).