Πορτιμονένσε

Κατέστρεψε ότι καλό είχε χτίσει τις προηγούμενες αγωνιστικές η Πορτιμονένσε καθώς δέχθηκε ήττα στην έδρα της Μαρίτιμο με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 43ο λεπτό με τον Κόστα ενώ διπλασίασαν και τα τέρματα τους στο 84ο λεπτό με τον Κορέα. Οι φιλοξενούμενοι αν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης το μόνο που κατάφεραν να πετύχουν εν τέλει ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Παουλίνιο στο 92ο λεπτό. Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Φόλα με ρεκόρ 23-27 και 23 βαθμούς.

Μοναδικός απών από πλευράς φιλοξενούμενων ο Νακατζίμα (επιθετικός).

Μπράγκα

Παρουσιάστηκε κακή η ομάδα του Φερέιρα, χωρίς όμως να το πληρώσει καθώς νίκησε με 1-0, εντός έδρας απέναντι στην ανταγωνιστική Μποαβίστα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με γκολ του Χόρτα. Στην συνέχεια έδειξαν δείγματα χαλάρωσης και κινδύνευσαν σε πολλές περιπτώσεις με τον Σα να είναι πάντα σε ετοιμότητα και να σώζει τους γηπεδούχους ουκ ολίγες φορές. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η Μπράγκα με ρεκόρ 31-16 και 36 βαθμούς.

Θα απουσιάσει για ακόμα μία αγωνιστική ο Φερουγκάμ (μέσος), αμφίβολοι οι Φερέιρα (μέσος) και Ματέους (αμυντικός).