Πορτιμονένσε

Άλλη μία ισοπαλία για την Πορτιμονένσε, αυτή την φορά με 1-1 στην έδρα της Σάντα Κλάρα. Αρκετά μοιρασμένο το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Γουίλιαν στο 61ο λεπτό και παρότι είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα, δέχθηκαν την ισοφάριση στο 81ο λεπτό. Σταθερά στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Πάουλο Σέρτζιο με ρεκόρ 20-37 και 21 βαθμούς.

Εκτός θα παραμείνει ο βασικός Ποσινόλο (αμυντικός).

Μαρίτιμο

Νίκη μετά από πολλές αγωνιστικές κατάφερε να πανηγυρίσει η Μαρίτιμο, εντός έδρας με 2-1 κόντρα στην Ζιλ Βιθέντε. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 8ο λεπτό κατάφεραν με μία εξαιρετική εμφάνιση να γυρίσουν τούμπα το ματς πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τα γκολ τον Πίνο και Ροντρίγκο στο 30ο και 48ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Χοσέ Γκόμεζ βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-35 και 28 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Ρούμπεν Φερέιρα (αμυντικός), Κλέι (μέσος) και Μορένο (μέσος).