Πορτιμονένσε

Σε μία ισορροπημένη κυρίως αναμέτρηση, η Πορτιμονένσε ήταν αυτή που κατάφερε εν τέλει να πάρει και την νίκη, στην έδρα της Φαμαλικάο με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Βαζ κρατώντας αυτό το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος του ματς με την ομάδα του Πάουλο Σέρτζιο να βρίσκεται σταθερά στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 24-39 και 27 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν απουσίες.

Γκιμαράες

Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει η Γκιμαράες, με 2-0 εντός έδρας απέναντι στην Σετουμπάλ. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι στην αρχή καθώς μόλις στο 4ο λεπτό αστόχησε ο Αντρέ από τα έντεκα βήματα με τον Έντουαρντς ωστόσο να ανοίγει το σκορ στο 30ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, ο Ουατάρα «κλείδωσε» την νίκη με δικό του τέρμα στο 83ο λεπτό με την «αρμάδα» του Βιειρά να βρίσκεται πλέον στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 48-32 και 43 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο βασικός Πέδρο Ενρίκε (αμυντικός).