Πορτιμονένσε

Εκπληκτική εμφάνιση για την Πορτιμονένσε που νίκησε με το εμφατικό 5-1 την Νασιονάλ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στον αγώνα καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο όπου και η ομάδα του Πάουλο Σέρτζιο βρήκε δίχτυα άλλες τρεις φορές. Πλέον, η «αρμάδα» του Πορτογάλου τεχνικού βρίσκεται στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-31 και 26 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός ο μακροχρόνια απών Λόυκας (μέσος) ενώ αμφίβολος δίνεται ο ημιβασικός Καντέ (μπακ).

Γκιμαράες

Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για την Γκιμαράες, αυτή τη φορά εντός έδρας με 2-1 από την Τοντέλα. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά με τον Εστουπινάν στο 39ο λεπτό. Η κάκιστη εικόνα της ομάδας είχε ως συνέπεια την απόλυση του Ενρίκες από την τεχνική ηγεσία της ομάδας με τον Μπίνο να αναλαμβάνει άμεσα. Πλέον, η Γκιμαράες βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 30-32 και 35 βαθμούς.

Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού παραμένει αυτό του μακροχρόνιου Αμοά (μέσος).