Πορτιμονένσε

Δεν παρουσίασε καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο η Πορτιμονένσε η οποία ηττήθηκε με 1-0, στην έδρα της Γκιμαράες. Το σκορ άνοιξε στο 32ο λεπτό ο Αντρέ, ο φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιτεθούν, δεν κατάφεραν ωστόσο να γίνουν ουσιαστικά ποτέ απειλητικοί στην αναμέτρηση έχοντας μόνο κάποια μακρινά άστοχα σουτ. Σταθερά στην προτελευταία θέση βρίσκεται η «αρμάδα» του Πάουλο Σέρτζιο με ρεκόρ 6-12 και έχοντας μόλις 7 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Λούκας (μέσος) και Σα (αμυντικός).

Φαμαλικάο

Ήττα και αποκλεισμό από την συνέχεια του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ δέχθηκε η Φαμαλικάο που ηττήθηκε με 2-1, στην έδρα της Ρίο Άβε. Στα του πρωταθλήματος, αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2, απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο όπως είναι η Σπόρτινγκ. Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές με τους Ασουνκάο και Ρόμπερτ στο 43ο και 89ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Σούσα βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-18 και 10 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Ασουνκάο (μέσος) καθώς και ο αναπληρωματικός Άντερσον (μέσος).