Πολωνία

Η παρέα του Λεβαντόφσκι που μπήκε ως αλλαγή στην επανάληψη, είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στα τελικά του Euro και με το 2-1 επί του Ισραήλ εκτός έδρας, εξασφάλισε και την κορυφή του 7ου ομίλου, δίνοντας συνέχεια σε μια σχεδόν… αψεγάδιαστη παρουσία στα προκριματικά. Η Πολωνία έβαλε από αρκετά νωρίς τις βάσεις για μια νέα νίκη. Ο Κρικόβιακ μόλις στο 4ο λεπτό εκτέλεσε από κοντά τον Μαρσιανό με σουτ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ ο Πιάτεκ λίγο αργότερα πήρε το ριμπάουντ και πραγματοποίησε το 2-0. Οι Πολωνοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ουσιαστικά μόνο στα τελευταία λεπτά απειλήθηκαν, με τους Ισραηλινούς να μειώνουν στο φινάλε.

Tραυματίας ο αμυντικός Ρίμπους, θα λείψει κι ο Μίλικ. Ίσως δεν ξεκινήσει ο Λεβαντόφσκι.

Bet Info - Πολωνία

*6/6 N/G στα πιο πρόσφατα εντός.

Σλοβενία

Eίχε δοκάρι, καλές φάσεις και σπατάλησε ένα σωρό ευκαιρίες κλασικές για να βάλει πολλά περισσότερα απο το ένα μόλις τέρμα που πέτυχε στη «μίζερη» νίκη επί της Λετονίας με 1-0. Η Σλοβενία κέρδισε μεν τη Λετονία αλλά η πρόκριση έκανε... φτερά μετά την νίκη της Αυστρίας. Άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Ταράσοβς μετά από γύρισμα του Ίλισιτς από δεξιά. Μάλιστα έπαιζε όλο το παιχνιδι με την... ψυχή στο στόμα αφού σε μια ομάδα που έχει δεχτεί 28 γκολ ως τώρα στα προκριματικά δεν μπόρεσε να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα!

Τιμωρημένος ο Στρούνα (Α), τραυματίες οι χαφ Πόποβιτς και Μάγιερ και ο  φορ Μπέριτς.