Παρτιζάν

Χωρίς να... αγχωθεί ιδιαίτερα, αν και στην δεύτερη αναμέτρηση ηττήθηκε, η γηπεδούχος Παρτιζάν βρέθηκε απόψε στην τελική φάση των προκριματικών του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα από την Σερβία αντιμετώπισε στα ημιτελικά την τούρκικη, Γιενί Μαλατίγια, την οποία «καθάρισε» στο πρώτο παιχνίδι με 3-1 κι αφού ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0, στο τέλος χωρίς ιδιαίτερο άγχος πανηγύρισε την πρόκριση στα τελικά των προκριματικών. Βέβαια, απόψε έχοντας το... «όπλο» της έδρας οι «ασπρόμαυροι» θέλουν να «καθαρίσουν» και την αποψινή τους αντίπαλο, Μόλντε, για να ταξιδέψουν την ερχόμενη εβδομάδα με σκορ πρόκρισης στην Νορβηγία. Παρ' όλα αυτά όμως, αγωνιστική δράση υπάρχει και στην Σέρβικη Σούπερ Λιγκ, όπου η ομάδα του Σάβο Μιλόσεβιτς επικράτησε στην 5η αγωνιστική της Ραντ εντός έδρας με 3-0 και συνέχισε αήττητη στο ξεκίνημα της διοργάνωσης, ούσα μάλιστα και στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ο επόμενος αντίπαλος τώρα στις εγχώριες διοργανώσεις θα είναι το μεθεπόμενο Σάββατο (31/8) η 2η Μπάκα Τόπολα εντός έδρας.

Πλήρης και χωρίς προβλήματα τραυματισμών θα αγωνιστεί απόψε η γηπεδούχος ομάδα.

(4-4-2): Στόικοβιτς – Όστογιτς, Μίλετιτς, Ουρόσεβιτς, Πάβλοβιτς – Στσέκιτς, Τόσιτς, Ζντιέλαρ, Σούμα – Ουμάρ, Ασάνο.

Bet Info - Παρτιζάν

Για την μέχρι στιγμής χρονιά, εντός έδρας η ομάδα του Σάβο Μιλόσεβιτς έχει αγωνιστεί τέσσερις φορές, έχοντας καταφέρει το 4Χ4 σε νίκες και σκοράροντας τουλάχιστον τρία τέρματα σε κάθε ματς.

Μόλντε

Την διαδρομή... «κόλαση – παράδεισος» πραγματοποίησε στην ημιτελική φάση των προκριματικών του Γιουρόπα Λιγκ για να κατακτήσει με την... «ψυχή στο στόμα» την πρόκριση στα τελικά, η φιλοξενούμενη απόψε Μόλντε. Οι Νορβηγοί τέθηκαν αντίπαλοι στην περασμένη φάση με τον Άρη κι αφού επικράτησαν εύκολα με 3-0 στο πρώτο ματς στην Σκανδιναβία, στην Θεσσαλονίκη δεχόμενοι τρία τέρματα από την ελληνική ομάδα βρέθηκαν στην... «κόλαση» και στην παράταση. Ωστόσο, με ένα τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 15λεπτου εν τέλει η «λύτρωση» και παράλληλα η πρόκριση ήρθε. Βέβαια απόψε, η ομάδα από την Σκανδιναβία έχει αρκετά δύσκολο έργο στην Σερβία και στο «καμίνι» της Παρτιζάν, θέλοντας όμως ένα θετικό αποτέλεσμα για τον επαναληπτικό την ερχόμενη εβδομάδα. Στα εγχώρια της ομάδας παράλληλα, το σύνολο του Έρλινγκ Μόε επικράτησε της Ρανχάιμ εκτός έδρας με 3-2, στο πλαίσιο της 18ης «στροφής» της Ελίτσεριεν και παρέμεινε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας ισόβαθμο με την 2η Μπόντο Γκλιμπ στους 39 βαθμούς. Επόμενη αγωνιστική με την 3η Γκρένλαντ εντός έδρας.

Στην αποστολή των φιλοξενούμενων γι' απόψε δεν συμπεριλήφθηκαν οι Αντρέας Λίντε (Τ) και Έιρικ Άντερσεν (Ε) λόγω τραυματισμών.

(4-3-3): Κράνινξ – Χάουγκεν, Χάραλντσεϊντ, Μπιόρνμπακ, Γκαμπριέλσεν – Άουρσνες, Χουσάιν, Έικρεμ – Τζέιμς, Ομοϊτζουάνφο, Χέσταντ.

Bet Info - Μόλντε

Στην μέχρι τώρα ευρωπαϊκή του πορεία, το σύνολο του Έρλινγκ Μόε έχει δώσει έξι συνολικά παιχνίδια, εκ των οποίων στα τέσσερα κατάφερε να πετύχει έστω ένα τέρμα.