Πάρμα

Κλασικά κατάφερε να προηγηθεί με το τέρμα του Μιχαίλα νωρίς νωρίς (9'), ωστόσο σε αντίθεση με τις προηγούμενες φορές κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα με τον Ερνάνι (55') και να το κρατήσει ως το φινάλε καταγάγοντας μία πολύ σημαντική νίκη (2-0) επί της Ρόμα στο στάδιο Ένιο Ταρντίνι. Βαθιά βαθμολογική ανάσα για το συγκρότημα της Πάρμα που όμως παραμένει στα ''κόκκινα'' όντας 4 βαθμούς κάτω από την επικίνδυνη ζώνη (και μάλιστα με ματς περισσότερο από την Τορίνο), επομένως η ανάγκη για ακόμα ένα τρίποντο απόψε είναι επιτακτική. 2-5-7 με 8/14 under το φετινό ρεκόρ στο Ένιο Ταρντίνι.

Ιακοπόνι (Α), Γκαλιόλο (Μ), Ινγκλέζε (Ε) και Ζερβίνιο (Ε) δεν είναι διαθέσιμοι.

Bet Info - Πάρμα

6 over σημειώθηκαν στα 7 τελευταία παιχνίδια της Πάρμα.

Τζένοα

Μπήκε δυνατά στο εντός έδρας παιχνίδι με την Ουντινέζε ανοίγοντας το σκορ μόλις στο ένατο λεπτό με τον αειθαλή Πάντεβ, της στοίχισε όμως το τζάμπα πέναλτυ που προσέφερε ο Κρισίτο στο 30ο λεπτό και από το οποίο προήλθε το τελικό 1-1 καθώς ουδέν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα. Σαν να έχει ξεθυμάνει ο αρχικός ενθουσιασμός από την έλευση του προπονητή Μπαλαρντίνι καθώς τα αρχικά διαδοχικά θετικά αποτελέσματα έδωσαν τη θέση τους σε ένα σερί έξι αγωνιστικών χωρίς τρίποντο για τους Γενοβέζους που βρίσκονται στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Λιγότερο καλές οι επιδόσεις μακριά από τη Λιγουρία (2-5-6 με 8/13 under).