Πάρμα

Ελάχιστα πράγματα είχε να δείξει στο Ολίμπικο, εκεί που δε μπόρεσε να διασπάσει την καλά στημένη άμυνα της Λάτσιο και δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, φυσιολογικά γνώρισε την ήττα (2-0) από έναν ανώτερο τακτικά αντίπαλο. Πιο δύσκολα βρίσκει φέτος δίχτυα η Πάρμα, ακόμα πιο δύσκολα κρατάει το μηδέν στα μετόπισθεν κι έτσι είναι λογικό να φιγουράρει στα χαμηλότερα στρώματα της κατάταξης δικαιολογώντας σε πρώτη φάση την πρόβλεψη πως φέτος η εξασφάλιση της σωτηρίας δε θα έρθει με άνεση. Ακόμα να κερδίσουν οι παρμέντσι τους πρώτους τους βαθμούς ενώπιον του κοινού τους αφού μετρούν δύο ήττες στο Ένιο Ταρντίνι.

Μάλλον θα λείψουν οι μέσοι Κούτσκα και Γκράσι.

Σασουόλο

Για δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι ήταν θεαματική φτάνοντας στην άνετη επικράτηση (3-0) επί της ΣΠΑΛ χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα. Ο Καπούτο αποδεικνύει πως έχει σταθερή σχέση με τα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ στο 26', καθοριστικό για το τρίποντο το δεύτερο τέρμα του ίδιου ποδοσφαιριστή στο τέλος του πρώτου μέρους, ενώ ο Ντάνκαν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στις αρχές της επανάληψης. Επτά τέρματα σε δύο ματς στο Σασσουόλο για τους νεροβέρντι, οι οποίοι όμως δεν έχουν αποκομίσει ακόμα κάποιο βαθμό σε εκτός έδρας αγωνιστική υποχρέωση και ίσως ήρθε η ώρα απόψε.