Πάκος Φερέιρα

Πολύ σημαντική ισοπαλία που θα την βοηθήσει στον δρόμο για την σωτηρία της κατάφερε να πάρει η Πάκος Φερέιρα, εντός έδρας με αντίπαλο την Ρίο Άβε σε ένα ματς όπου δεν υπήρξαν τέρματα από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν πάρει και τους τρεις βαθμούς καθώς ήταν κυρίαρχοι στην αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας τον αντίπαλο του τα τελευταία λεπτά στα καρέ του. Η ομάδα του Μίγκελ βρίσκεται πλέον στην  17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-14 και με μόλις 5 βαθμούς.

Εκτός θα παραμείνει ο σημαντικός Μαράκας (μέσος).

Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Μπορεί να απειλήθηκε πολλάκις στην αναμέτρηση από την Γκιμαράες ωστόσο πήρε τους τρεις βαθμούς με νίκη 3-1, εντός έδρας. Η Σπόρτινγκ προηγήθηκε στο 30ο λεπτό με γκολ του Χεσέ ενώ έπειτα από δύο λεπτά ο Ακούνια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας. Στο 73ο λεπτό ο Κόατες καθόρισε το τελικό σκορ με τον Σίλας να είναι ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του, που πλέον βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-10 και 14 βαθμούς.

Πρόβλημα τραυματισμού προέκυψε με τους σημαντικούς Καμπράλ (μέσος) και Μπατάλια (αμυντικός).