Πάκος Φερέιρα

Σημαντική νίκη με 1-0 κατάφερε να πάρει η Πάκος Φερέιρα, στην έδρα της Πορτιμονένσε.Οι φιλοξενούμενοι, παρότι δεν είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, μπόρεσαν να σκοράρουν με τον Τανκέ στο 45ο λεπτό. Έπαιξαν σωστή άμυνα σε όλη τη διάρκεια του ματς, πλέον η ομάδα του Σιμάο βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ανακοινώθηκε ως δανεικός από την Μπράβο ο Ίγκορ (τερματοφύλακας).

Εκτός παραμένουν οι Ντιαμπί (μέσος), Τζόρντι (τερματοφύλακας), Μαράκας (στόπερ) και Βιγκάριο (μπακ) που δεν έχουν αγωνιστεί σε κανένα ματς μέχρι στιγμής στη σεζόν.

Μπράγκα

Αν και ήταν αρκετά καλή στον αγωνιστικό χώρο, η Μπράγκα δεν κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη, παίρνοντας την ισοπαλία, εντός έδρας, απέναντι στη Γκιμαράες (0-0). Οι γηπεδούχοι πίεσαν από το πρώτο λεπτό δίχως όμως να σκοράρουν κάποιο γκολ καθώς ήταν απελπιστικά άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Η ομάδα του Καρβαλχάλ ενισχύθηκε μεταγραφικά με τους δανεισμούς των Λέιτε (αμυντικός) και Τσικίνιο (μέσος).

Μακροχρόνια απόντες οι Μούρα (μπακ) και Κάρμο (στόπερ). Θα λείψουν επίσης οι σημαντικοί Κάστρο (μέσος), Χόρτα (επιθετικός) και Σεκιέιρα (μπακ).