Ουντινέζε

Πολύ άσχημο το ξεκίνημα της στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Γιουβέντους καθώς μόλις στο 3' βρέθηκε πίσω στο σκορ, ακόμα δυσκολότερα τα πράγματα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου όταν το σκορ έγινε 0-2 αλλά η Ουντινέζε κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (2-2)! Ο Περέιρα με πέναλτυ και ο Ντεουλοφέου με πλασέ σκόραραν για τους φριουλάνι, οι οποίοι όμως εκμεταλλεύτηκαν δύο τραγικά λάθη του αντίπαλου τερματοφύλακα Σέζνι παίρνοντας το αποτέλεσμα με εντελώς αναπάντεχο τρόπο. Χρήσιμο το σημερινό παιχνίδι προκειμένου να δούμε το πώς θα αγωνιστούν οι μπιανκονέρι με τον τίτλο του φαβορί.

Εκτός οι επιθετικοί Φορεστιέρι και Νεστορόφσκι.

Βενέτσια

Από νωρίς στα δύσκολα βρέθηκε η Βενέτσια που κλήθηκε στην πρεμιέρα να αντιμετωπίσει τη Νάπολι στο Ντιέγκο Μαραντόνα, μάλιστα παρότι βρέθηκε από το 22ο λεπτό με παίκτη παραπάνω δεν κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα και να επιτεθεί ορθολογικά. Αντίθετα, οι νεοφώτιστοι δέχτηκαν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και χωρίς να κατορθώσουν να σκοράρουν απέναντι στους γηπεδούχους των δέκα ποδοσφαιριστών γνώρισαν δίκαια την ήττα με σκορ 2-0. Εκκίνηση λοιπόν με το αριστερό για το σύλλογο του Βενέτο, εμφανές το γεγονός ότι θα χρειαστεί χρόνος για να δέσει η ομάδα, στην οποία προστέθηκε και ο φορ Ανρί από τη βελγική Λέουβεν.